Przybliżymy wam jakie rozróżniamy pilniki jednorazowe i podpowiemy jakie warto wybrać.
Pilniki jednorazowe, papierowe – kształty
Kształt pilnika do paznokci nie wpływa w żaden sposób na kondycję paznokcia. Jedynie może on ułatwić nam lub utrudnić wykonywanie stylizacji. Wszystko zależy od upodobań osoby pracującej z paznokciami.
- Pilnik prosty – jest to najbardziej popularny kształt pilnika jednorazowego. Najlepszy do nadawania pożądanego przez nas kształtu paznokcia oraz do ich skracania.
- Pilnik banan – ułatwia on pracę przy skórkach. Jego zagięty kształt sprawia że można nim dotrzeć do zakamarków na płytce paznokcia.
- Pilnik półksiężyc/łódka – jest to połączenie pilnika prostego i pilnika banana. Jest on bardzo uniwersalny i idealnie sprawdzi się dla osób które manicure wykonują samodzielnie.
- Pilnik kostka – to inaczej blok polerski. Służy głównie do wyrównywania nierówności występujących na pytce oraz do jej zmatowienia.
- Pilnik polerka – to pilnik o wysokiej gradacji (ziarnistości). Rewelacyjnie sprawdzi się przy płytce naturalnej – do jej wyrównania i do jej zmatowienia.
Pilniki jednorazowe, papierowe – gradacja/ziarnistość
Każdy pilnik jednorazowy ma umieszczone pewne numery. Jest to określenie gradacji czyli ziarnistości. To oznaczenie ilości ziarenek które mieszczą się na 1 cm 2 na powierzchni pilnika. Dobiera się ją po to by do danej stylizacji użyć odpowiedniej ostrości pilnika.
Delikatniejsze – drobniejsze – stosuje się do opiłowania naturalnej płytki paznokcia. Natomiast mocniejsze – gruboziarniste – używa się do paznokci żelowych, akrylowych i hybrydowych.
- Pilniki gruboziarniste to te o ziarnistości od 80 do 100. Służą one do zdejmowania paznokci żelowych, akrylowych i hybrydowych.
- Pilniki średnioziarniste to pilniki tak zwane klasyczne o gradacji od 100 do 180. Są one najbardziej popularne i doskonale sprawdzą się przy opracowywaniu naturalnej płytki oraz przy pracy z paznokciami żelowymi, akrylowymi i hybrydowymi. Można je zakupić w każdej drogerii.
- Pilniki drobnoziarniste to pilniki z gradacją od 240 do 500. Służą one do końcowej „obróbki” paznokci żelowych, akrylowych i hybrydowych lub do wygładzenia naturalnej płytki paznokcia.
- Wszystkie gradacje z oznaczeniem 600 – to pilniki zwane polerkami. Są one bardzo delikatne i idealnie sprawdzą się wyrównywania i zmatowienia naturalnej płytki paznokcia.
Warto pamiętać:
– pilników papierowych nie da się zdezynfekować!!!
– stosowane są w salonach kosmetycznych wyłącznie jednorazowo – jeden pilniczek dla jednej klientki!!!
Autor: Joanna Pewińska